Kıvanç Kaplan Bir Yarı Deli'nin Günlüğü

Formula1 Hastasıyız. Sen Çok Yaşa Schumi!

Formula1 Hastasıyız. Sen Çok Yaşa Schumi!

Malum o dönemler motor sporları ile de çok ilgiliyiz. ColinMcRae gerçeği var önümüzde ama esas spor Formula1 bizim için. Güvenç, CihanÖzekli ve Ben, deli gibi takip ediyoruz.

Colin McRae ve Efsane Arabası Subaru Impreza

Hiç bir Formula1 yarışını hatta sıralama turlarını bile kaçırmıyoruz. Buluşmalarımızı, programları ona göre ayarlıyoruz. Sabah 5’e alarm kurup Japonya GrandPrix’ini izliyoruz. Pistleri ezberliyoruz. Takımlar, Pilotlar, Araçlar.. Tüm detaylar ezberleniyor. İnanılmaz zamanlar.

2010 Malezya GP İlk Viraj

Yağmurun Kralı

Yağmur yağdı mı kral Schumacher kazancak yine diyoruz. Ben Schumacher’ciyim Ferrari takımı. Güvenç’le Cihan McLaren ve Hakkinen’ci. Yusuf Aydın Abim var, seneler sonra saatlerce Schumacher muhabbeti yaptık onla. O da sıkı Formulacıydı. McLaren araç olarak daha güçlü, aerodinamik olarak daha üstündü. Son turda nedense patlardı ama bitiremezdi. Ferrari ise genlerinde yarış olan, rekabeti bırakmayan bir marka. Bu açıdan bakınca da pilotajın önemi ortaya çıkıyor. Normal şartlarda McLaren’in damga vurması gerekirken, Schumacher faktörü bunu durduruyordu. Pozisyon korumasını çok iyi yapardı. 3 tekerlek de gitse, motoru da bozulsa, giderdi Alman.

Michael Schumacher – Belçika SPA GP’98

Yarış çizgisi ve pozisyon olarak da kolay geçilmez, panik yapmazdı.

Michael Schumacher – İspanya GP’96

Gelmiş Geçmiş En Büyük Formula1 Pilotu: Michael Schumacher

Schumacher bence gelmiş geçmiş en büyük Formula1 pilotuydu. Doğal yetenekleri, sakinliği ve sportmenliği onu zirveye taşıyordu. Tüm rekorları alt üst etmişti. İtalya GP’sinde diğer efsanevi pilot ve idolü gördüğü Senna’nın 5-6 araba arkasındayken, Senna’nın 360km hız ile giderken, virajı alamayıp kaza yapıp ölümünü görmüştü. Bir diğer efsane pilot eski takım arkadaşı da olan, ama belki de Formula1 tarihinindeki, ikili çekişmelerin en büyüğü olan rakibi Alain Prost ise bu kazanın ardından yarışmayı bırakmıştı..

Efsane Rekabetler:
1) Ayrton Senna / Alain Prost
2) Niki Lauda / James Hunt
3) Michael Schumacher / Mika Häkkinen

Senna ve Schumacher

Diğer efsane çekişmelerde, en son Ferrari’nin takım kaptanlığı yapan ve bu yıl 2019 20 Mayıs’ta kaybettiğimiz Niki Lauda ile James Hunt vardı. Lauda’nın yanan araçtan mucize şekilde hayat döndüğü ve bu efsane kapışmanın yer aldığı Rush(2013) filmini mutlaka izleyin.

Niki Lauda ve James Hunt.

Belçika Grand Prix (SPA)

Schumacher için Belçika GP’sinin önemi ayrıdır. Zira 92 yılında ilk GP birinciliğine bu GP’de ulaştı.

Schumacher: İlk Birincilik


Yine Belçika GP’sinde Yağmurlu Havada, 3 Teker Gidişi

O tarihten aklımda kalan ve hiç unutmayacağım, belki de Formula 1 tarihinin en efsane geçişlerinden biri olan Schumacher-Hakkinen kapışmasını koyuyorum. Geçtikleri Bar pilotu Zonta. Eşek herif Zonta piyasa yapıyor orda, mıy mıy ortadan gidiyor. Sanırsın sarı taksi, biri el etçekte sağa kıracak.. Çakal Hakkinen ise müthiş bir hamle yapıyor, akıl dolu.

Hakkinen, yarış sonrası Schumacher’e geçişi anlatırken:

Hakkinen, Schumacher’e Zonta’yı Geçişini Anlatıyor.
“Kanka, dün akşam yengenle cam açık uyumuşuz, sivrisinek ısırmış, nah elimin burasını. Yarışta bi anda nasıl acaip kaşındı var ya, anlatamam. Öbür elimle kaşıyım derken, direksiyon hafif sağa çekildi. Aa, bi de bakmışım virajmış tam orası, hepinizden önce çıktım sonra.”

Bu müthis rekabetin detaylı anlatımı için şu linke tıklayabilirsiniz.
Hakkinen – Schumacher Rekabetini İzlemiş Nesil

Okay Karacan: Star’a Geçsin Görürsün

Okay Karacan efsanesi var o zamanlar tabi Formula1 denince. Hani milletin kanalı RTL’e çevirip, Almanca’yı sökmeyi başartan NTV spikeri. Mail atmıştı Güvenç ona ‘At Yarışı’ benzetmesi yapıp. O da efsane cevap yapıştırmıştı, “Star’a geçsin de görün, at yarışı mı horoz dövüşü mü?” diye.

Ülkenin geneli Formula1 konusunda hevesliydi. Nitekim, Formula1 Pisti yapıldı ve bir kaç yıl takvimde yer aldı. Keşke devam etseydi bu koca yatırım…

Okay Karacan

Şimdi bakınca o heyecanı bize yansıtan Okay Karacan’ı ve o zamanları özlüyorum. Sonradan çok sevdim Okay Karacan’ı. Özellikle futbol maçları öncesi, tıpkı Halit Kıvanç gibi, müthiş bilgiler verip süslerdi. Bilgiler derken, maçın oynandığı yer, nüfus ve kültürel bilgiler. Futbolcuların bilinmeyen özellikleri gibi. Çok zevkliydi onun anlatımıyla maç izlemek.

Schumacher İyileşiyor Mu?

Geçen bir haber çıktı heyecanlandık. Biliyorsunuz, kayak yaparken, bir yerde takılıp, kafasını taşa vuruyor. O tarihten bu yana da bitkisel hayatta. Geçen gün uyandığı haberleri çıktı. Kök hücre tedavisi görüyor biliyosunuz. 6 senedir, İsviçre’de bir klinikte tedavi oluyor. Kök hücre için de Fransa Paris’teki Georges Pompidou Hastanesi’ne getirildiğini öne sürüldü. İşte bu ziyaretlerinden birinde bir hemşire, onu gördüğünü ve bilincinin açık olduğunu söylüyor. Umarım gerçektir. Çok severdim çünkü Schumacher’i.

Bu Video Çok İlginç!! Gerçek Mi Bilemiyorum… Milyonlarca hayranı tarafından izlendi.


Araba Konusu Yeter Artık, Hadi Davula Dönelim

93’te çekilen 3 efsanenin de podyumda olduğu ilk ve tek an ile bu konuyu kapıyoruz.

Soldan Sağa: Senna, Schumacher, Prost


Share:

Tekirdağ Merdivenleri

En Güzel Merdivenlerin Olduğu Şehir: Tekirdağ Tekirdağ sahile çok fazla noktadan merdiven iner. Ama hepsinin tasarımı, yapısı ayrıdır. Tarihidir çoğu. Bakımlıdır. Renklidir. 1. Namık Kemal…

Read More

Grease Müzikalindeyiz

Grease Müzikalindeyiz Lise sondayız. Orkestradayım. Aynı zamanda Grease müzikalinde de oynuyorum bir parçada solistlik de var. Ortaokuldan beridir, bir şekilde şarkı söyletiliyor bana. Okul açılış…

Read More

Konservatuvar Sınavım

Konservatuvar Sınavı Özgür diyor ki, gel konservatuvar sınavına girelim. Annemlere söylüyorum. Babam ana meslek olarak müzisyen olmayı tasvip etmiyor, ağzı buruk. Annemse “girsin, denesin” diyor.…

Read More
About the author

Kıvanç Kaplan:

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 1 =