Kıvanç Kaplan Bir Yarı Deli'nin Günlüğü

Milliyet Liseler Arası Müzik Yarışması

Milliyet Liseler Arası Müzik Yarışması

Bunun bi kısa özetini Tekirdağ’lı Pişantör hikayesine geçmiştim. Detayını anlatayım.

Okul orkestramız ayrı proje. Milliyet’e katılacağız. Hemen davula geçiyorum. Atlıyorum yani çalayım diye.

Ama okulun esas basçısı Burç geçen sene mezun olduğu için teknik olarak katılamayacak, ben de berbat bi davulcu olduğum için basa geçiriyorlar beni. Bası-veriyorlar yani. Hadi gülün burda.
Arkın geliyor diğer okuldan davula. Adam davulcu zaten. Benim de bası bi kaç kere çalmışlığım var, gitardan da alışkanlık basit geliyor zaten. Burç’un bası ile çalışıyorum. İsmail’in de Kırmızı Washburn’u var müzik odasında slap kasıyoruz. O teller nası kopmadı hayret.

Bir İcra, Bir Beste, Bir Lisan, Bir İnsan

Vokal de yaptığımdan orkestrada bas gitar, solist oluyorum. Gitar&Vokal-Emre, Davul-Arkın, Klavye-Sertaç, Saksafon-özgür, Bas&Vokal-Ben. Bir icra bir beste diyorlar. Saksafon da var bizde ya, ‘George Michael-Careless Whisper’ ile icra, ‘MyFriend-Güvenç Kaplan’ ile beste dalında katılıyoruz.

Beste dalında Güvenç’in PSR6 Klavyemde (Bknz.Pişantör Hikayesi) “My Friend” parçasını yapmıştı.

Yazlıktan İstanbul’lu arkadaşlarım İlknur ve Bilge geliyor izlemeye. Güvenç’le Tarık da geliyor. Bana sesini yorma sakın konuşma diyorlar, çıt çıkarmıyorum, soru soruyorlar, dilsizi oynuyorum.

Candan Erçetin’in Umrunda Değil

‘MyFriend’ bestesi armonik olarak çok güzel. Majorden minöre geçişleri var. Jüride Ufuk Yıldırım, Candan Erçetin var. Candan Erçetin’i çok beğeniyoruz o dönem. Yeni çıkmış klibi, çok konuşuldu. Tüm klipte sadece oturup şarkı söylüyor, başka sahne dekor yok. Kıbrıslı oturuşlu klibiyle. Sandalyeyi ters çevirip oturmanın Kıbrıslı oturuşu olduğunu sonradan öğrendim Kıbrıs’a gide gele. Bu arada Candan Erçetin’in Kıbrıs Vatandaşlığı aldığını ve orada vergi rekortmenleri listesine girdiğini hatırlatalım. Klipte bütün gün oturduktan sonra mı “Kıbrıs Vatandaşı olmalıyım” düşüncesi aklına gelmiştir bilemem.

Uzaylı Derya ve Halley

Yıllar sonra 1999-2001 yılları arasında ‘Kamelion, Enjoy ve Kerim Çaplı’da beraber müzik yaptığımız Uzaylı Derya‘nın 1986 yılındaki Eurovision’a Candan Erçetin’in seslendirdiği Halley parçası ile katılmış olacaklarını öğrenecektim. “Klips ve Onlar”. Gitarda Gür Akad, Davulda Derya var.
İlk 10’a kalıp, 9.oluyorlar. O yıla kadarki en iyi derecemiz. Oy vermede daha bir objektiflik var. Yani o onu kolluyor, gurbetçiler telefondan yağdırıyor falan yok. Melih Kibar’ın müthiş bestesi. Harika bir batı aranjmanı.

Dönelim Lütfü Kırdar’a.

Parçayı çalarken gözlerimiz jüride. Acaba ne tepki verecekler diye bakıyoruz. Ufuk Yıldırım, elinde kalemle oynuyor, kafası eğik paso. “Dinlemiyo lan bu bizi” diyorsun uyuz oluyorsun.

Careless‘ı çalarken bir anda davul susuyor. Meğerse cross pedalının yayı atmış. Arkın almış pedalı sallandırıyor eliyle havada. Aksilik işte. Neyse tamir ediliyor falan, bir kez daha izin veriyorlar. Baştan çalıyoruz ama moraller bozuk. Özgür de ondan önceki haftasonu kavga etmiş, gözü mor, Bluesbrothers hesabı çıkıyor gözlükle sahneye.

Milliyet Liseler Arası Müzik Yarışması


Candan Tebrikleri Kabul Ediyorum

Besteye geçiyoruz. MyFriend‘de minöre geçtiğimiz an ikisinin de kafası kalkıyor. Parçayı hatasız sonlandırıyoruz. Bizim de zamanımız bitiyor, çıkıyoruz sahneden. Soyunma odasına geçerken Candan Erçetin gelip “çok güzel parçaydı, tebrik ederim” diyor. Moraller tavan. Arkadaşlarım çok beğeniyor. Güvenç foto çekmiş bi sürü. Ama benim fotoğraf konusunda 2.salaklığımı tekrar edip, bakayım derken kapağı açıyorum, yanıyor fotolar. 1-2 tane kurtarılıyor içte sarılı kalan. Aynı film yakma işini, ilkokulda Vatan Yahut silistrede Abdullah çavuşu oynadıktan sonra da yapmıştım..

Neyse sonuçlar açıklanıyor tabii. Kazanamıyoruz. Galatasaray yine ödül alıyor. Kimse de sorgulamıyor neden öğretmenleri jüride diye tabi…


Share:

İğneli Silgi!

İğneli Silgi! Herkesin Lise hayatı özeldir. Ergenliğe adım atıldığı, seslerin saçma kalınlaştığı bu dönemde, merakların denemelerle acı-tatlı tecrübeye dönüştüğü deli-kanlı bir çağ.. Bizim okulumuz da…

Read More

Tekirdağ Merdivenleri

En Güzel Merdivenlerin Olduğu Şehir: Tekirdağ Tekirdağ sahile çok fazla noktadan merdiven iner. Ama hepsinin tasarımı, yapısı ayrıdır. Tarihidir çoğu. Bakımlıdır. Renklidir. 1. Namık Kemal…

Read More

Grease Müzikalindeyiz

Grease Müzikalindeyiz Lise sondayız. Orkestradayım. Aynı zamanda Grease müzikalinde de oynuyorum bir parçada solistlik de var. Ortaokuldan beridir, bir şekilde şarkı söyletiliyor bana. Okul açılış…

Read More
About the author

Kıvanç Kaplan:

1 Comment
 1. Justin Hamilton

  17 Mart 2020 / Cevapla

  Long time reader, first time commenter -- so,
  thought I'd drop a comment.. -- and at the same time ask
  for a favor.

  Your wordpress site is very simplistic - hope you don't mind me asking what
  theme you're using? (and don't mind if I steal
  it? :P)

  I just launched my small businesses site --also built in wordpress like yours-- but the theme slows
  (!) the site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching for "royal cbd" on Google (would appreciate any feedback)

  Keep up the good work-- and take care of yourself during the coronavirus scare!

  ~Justin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + 13 =