Kıvanç Kaplan Bir Yarı Deli'nin Günlüğü

Efsane Arabalar: 90’ların Güzelleri

Efsane Arabalar: 90’ların Güzelleri

Çınar’a muhtemelen benden geçen, insanları kullandıkları arabalar ile store etme huyum halen devam ediyor. Annesinden geçme ihtimali zaten yok. Herhangi ayrı renk bir arabayı sizin sanıp kapısını açmaya çalışır. Bir keresinde başka bir motosikletin arkasına binmişliği bile vardır, rengi aynı diye.

Bizim Misantrope Grubunda Serhat’ın Kıbrıs’tan getirdiği altı kasislerde vuruyor diye Kumbağ yolunda 2 km önce bırakıp yürüdüğü BMW M3’ü ve Erdem’in NX Coupe’sini unutmam. Ya Mehmet Altuntaş hocamın Serçe’sini? Babamın gazı pompalayarak çalıştırdığı Renault 9’u?

Serhat’ın M3ü

Araba konusu benim için ayrı hikayedir. O dönem sevdiğim ve hasta olduğum arabalar da basit esasında. En çok Honda CRX, Peugeot 205 1.9 Gti ve Suzuki Swift 1.3 Gti‘a bitiyorum. Diğer efsaneler de Opel Corsa GSI, Nissan NX Coupe, Golf GTI, BMW M3, Alfa Romeo 33..

Yani kasa tabiriyle B-C segmentinde olan, hafif orta-küçük kasa (boyu 3.5 ile 4.0 metre arası olan)ama canavar motorlu arabalar. 90ların başı hakikaten devrim gibiydi. Güvenç’in AlfaRomeo 33’ü Boxer motordu. Üst sınıf arabalar da çok var. Mazda RX7 uzaydan gelmiş bir araçtı bizim için. Yıldız (Rotary-Wankel) motoru vardı.

Mazda RX7

Peugeot 205 Efsanesi

Peugeot’a bir ara hevesleniyoruz Güvenç’le. Bari Peugeot 1.6 gti bakalım diye. Kazasızını bulamıyoruz. Ee normal, adamlar 130küsür beygirli motor koyup, ADB Fren sistemini (Allahım Durdur Beni) koymuş sadece. Öyle ki, Peugeot 205te kalkışta öndeki küllük arkaya fırlardı. Arkası sürekli dansederdi. Düşensenize 900kiloluk bir arabada hayvani tork ve 0-100 7.5 sn! Bahsettiğim küllük de şurdaki:

Konsolun Güzelliğine Bakar Mısınız? Basit, Sade ama Bi Canavar Var İçinde

Bütün bu arabaların çoğu, kuralları serbest olan B sınıf yarışlarında yarışıyor. Serbest derken HP kısıtlaması yok. Yarışabilmeleri için markalar, normal insanların bineceği arabalar üretiyorlar aynı modelden. Tabi kısıtlama olmayınca ve güvenlikler göz ardı edilince, ölümler artıyor ve bu sınıftaki yarışlar kaldırılıyor.

Nee 500 Beygir Mi?

Bakın şu alttaki Peugeot 205 Rallye modeli. Yarış versiyonu (Turbo 16 E2) çok astronomik bir güce sahip: 500 HP!. 0-100 Hızlanması 3.4 sn! Ortasında dayanıklı olsun diye 1.8 Dizel Motor kullanıyorlar. Tabi bu araç normal dünyalılar tarafından kullanılamayacağı için kasayı aynı tutup beygirini 200e çekiyorlar. (S16 Turbo) Ne kadar da az! Tabii ki bu modelden dünya çapında toplam 200 üretiliyor sokaklar için. Peugeot’un bu 205 kasası 5.5milyonun üzernde üretim yapılarak, en çok sevilen araçlardan biri oluyor.

Peugeot 205 Turbo T16, Yarış Versiyonu

Peugeot 205 S16 Turbo, Street Versiyonu-200 Ad. Üretildi

Alfa Romeo 33

Soldan kontaklı, arkadan çekişli Alfa Romeo 33’ü Güvenç senelerce severek kullandı. Her arkadaş ve usta muhabbetinde, anahtarın sağ tarafta delik araması komik anlara sebebiyet vermiştir. Spor ruhu içinde barındıran, kendine has sesi olan bir markaydı. Öyle ki, Güvenç’le Alfa Romeo sesi duyduk mu camdan dışarı bakardık. Uzun yıllar kullandı Güvenç Alfa’yı. 33’ü satıp, 145 aldı. Fiat kökenli olması, parçalarda da avantaj sağlıyordu.
İlgilenenler için, bizi her zaman en çok etkileyen marka olan ‘Alfa Romeo’nun web sitesi: https://www.alfaromeo.com/

Alfa Romeo 33


Share:

Bir-Tat Yoğurdu Altına Para Yapışmış mı?

Ben size Yoğurt hikayemi anlatayım. Özcanlar’ın amca çocuklarının başka çiftliği vardı, oğulları Mustafa bizim sınıftaydı, aynı apartmandıydık. Peştemalcı Caddesi’ne çikarken modern kasabın yanında, dükkanı vardı.…

Read More

Lambada ve Canlı Müzik

Uh Lambada mı? Yasak Dans Mı?? Nası Ola Ki? Lambada çalıyoruz o dönem. Başka parça da yok müthiş popüler. Yeni çıkmış daha. Bende de kulak…

Read More

Klasik Gitarcıyım Ben Heyt

Klasik Gitara Geçiş Yolu Bu klavye bana gitarın yolunu da açtı. Güvenç’in yazlıkta unuttuğu klasik gitarı, otonom öğrenme yetimden dolayı 1 hafta sonra döndüğünde, Bach…

Read More
About the author

Kıvanç Kaplan:

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 4 =