Kıvanç Kaplan Bir Yarı Deli'nin Günlüğü

Kim Bu Basinger?

Kim Bu Basinger?

Başlık esasında 90lı yıllardaki popüler müzik dergidi Blue Jean dergisi kapaklarından birine ait. Görselini bulamadım ama dergiyi çok iyi hatırlıyorsunuzdur. Keza ‘Hey!’ dergisini de. TRT2’de gece yarısı çıkan Şener Yıldız’ın sunduğu ‘Rock Saati’nde yeni video klipler ve ‘Çikolata Renkli Sanatçı’ diyen Sezen Cumhur Önal.. Kaynaklar bu kadardı. Hepimiz bu kaynaklardan beslendiğimiz için, müzik kültürü ortak ve doluydu.

Tabi konu, her hafta verdiği çıkartmalarla sağı solu renklendirdiğimiz (batırdığımız), Blue Jean olunca, hayallerimizi ve duvarlarımızı süsleyen sanatçı kişiliklerden bahsetmemek olmaz di mi? Listeyi 10 sanatçıya indirdim. Hepsinin kadın olması tamamen tesadüf!

1. Kim Basinger

Kim Basinger bence gelmiş geçmiş en güzel kadınlardan biriydi. Dudaksız gelin olmaz diye şarkısı yoktu. 9.5 haftalık filminde elle besleme sahnesi bizim için çok sanatsaldır. Kim ablanın neredeyse 8 haftada bir posteri verilirdi. 9,5 Haftada bir değil hehe.

2. Michelle Phiefer

Michelle Phiefer. Bruno Mars’ın da dediği gibi ‘White Gold’? Kesinlikle!, o da bir ikon. Zaten Kim Basinger ile ikisi de Kedi Kadın olarak Batman’de oynadı. Onun tek fotosu buraya yeter.

White Gold!

3. Samantha Fox

Samantha Fox. Gövdesi çok dar! dı. Yani dar olmalı ki, yüzünü zor görüyorduk, gerçi bakamıyorduk. Nasıldı hatırlamıyorum scscxbxnx. O da ‘Touch Me’ yi meğerse erkeklere söylemiyormuş. Yüzünü gösteren görsel aradım ama bulamadım. Yoksa bulmuş muyum?

4. Sabrina

Buraya tamamen Samantha Fox kontejyanından girdiğini düşünebilirsiniz. Biz öyle düşünürdük. Yani sesi benziyor ve o da dar! gövdeye sahip. Yani müziği ile bir yerlere gelmeye çalışan biri. Çok fesatsınız yahu.
Klibi milyonlarca kez izlenmiş ama o kadar dinlenmemiştir. Şarkıyı duyar duymaz, TV’ye koştururduk. Harika sound ve müzikalite için tabe.

5. Madonna

Madonna. Özellikle Erotica albümü, müzikalite açısından güzel olmalıydı. Yani posteri öyleyse diye. Bizim evde asılıydı. Ayrıca bir de albüm kapağı var. Aa, o, albüm kapağı mıydı?

Sönmez’in Üniversite Yıllığında Benim İçin Yazdığı Bölüm

Duvarda Asılı Olan Bu Posterdi

6. Stephanie

Stephanie. Fransa’nın Monaco Prensesi. Özellikle halka karşı açık! bir şarkıcıydı. Yaşlanmayan, mavi gözlü özgürlükçü ve güçlü bir kadın figürüdür. Erkek gibi hatları olsa da, Stephenie’ye aşık olmayan yoktur o dönemde. Sarı machli saçları. Motosiklete binmiş bir albüm kapağı vardır. En meşhur şarkısı hem ingilizce hem de fransızca söylediği ‘Irrestable’ parçasıdır. Benim gerçekten çok sevdiğim bir parçadır. (Fransızca versiyonu Ouragan)

7. Sandra

Sandra. Ne sandın ya? Sandra’nın albümünü Ozan Artuğ abi almıştı ilk. Güvenç bi bahaneyle almıştı onu ondan. Yazlıkta Nordmende kasetçalarımıza takıp, A-B yüzü bitene kadar dinlemiştik. Hala tüylerim diken diken olur dinlediğimde.

8. Kylie Minogue

Kylie. 1,52lik boyuyla, bu küçük dev kadını unutmak olmazdı. Avusturalyanın çıkarttığı yegane yeteneklerden. Müzikte yaşın önemi olmadığını kanıtlar.

Locomotion parçasından ziyade, yeni dönemde (2014) yaptığı şu sanatsal şarkıyı bi izlemenizde, pardon dinlemenizde fayda olabilir

9. Tawny Kitaen

Tawny Kitaen. Bu da kim be diyenleriniz var. Ama eminim ki istisnasız tüm erkeklerin hasta olduğu ekran başından ayrılmadığı ‘Whitesnake’ grubunun kliplerinin izlenmesini sağlayan kişiydi. Özellikle ‘Here I Go Again’, ‘Still Of The Night’, ‘Is This Love?’, ‘The Deeper The Love’ şarkılarındaki dansıyle. Harika bir oyuncu. Whitesnake kızı için ilk tercih ‘Claudia Schiffer’ iken, DC, Marty Callner’ın yanında gider Tawny ile. Kapıda görünce tercih değişir.

Jaguar’lar Dile Geldi

Tawny oynadığı ilk klip olan ‘Here I Go Again”de bir Jaguardan diğerine, sanki halıda yuvarlanıncasına dönmesi, doğal yeteneği ile güzelliğin birleşimidir. Sete gelen dans kareografı (daha sonra Popstar olacak) ‘Paula Abdul’, Tawny’e bir şey gösteremeyeciğini, çünkü doğaçlama çekilen sahnelerin muhteşem olduğunu belirtmiştir.

WhiteSnake Girl ile İlgili Bir Röportajdan Alıntı

DC:
Interestingly, Kitaen was not the first choice for the female figure featured in the video. “Claudia Schiffer was supposed to be ‘the Whitesnake woman,’ when she was the Guess Jeans girl. But that fell apart near the actual shoot.

And I was taking Tawny out for dinner, when Marty Callner called me, and said, ‘You have to stop by, we have problems.’ We went to his house on the way to dinner, he opened the door, his jaw hit the floor — as you know, Tawny was an absolute beauty — and he said, ‘That’s her! She’s the Whitesnake woman!’ And I said, ‘Marty, this is a friend of mine. She’s an actress.’ And she said, ‘No David, I’m happy to do it!’ So, sorry Claudia — you did very well afterwards, too.”

Coverdale also recalls a certain dance choreographer (and soon to be pop star herself) coming down to the set. “I brought Paula Abdul down to the shoot to go over moves with Tawny, and she said, ‘I can’t show her anything, David.’ I can’t remember whose idea it was, because everybody takes credit for it, but we were improvising on the spot, really. It was so unusual to have a woman in a beautiful dress, doing cartwheels from a black Jag to a white Jag.

It was fascinating. Nobody had that. It was unique. And I swear to God, a lot of people who came down to work with us on the [new] ‘Shut Up & Kiss Me’ video, they were just in awe of the car, and dying to do their thing. It was amazing. And these were a lot of young people, too. We wanted to shoot a cross-section — not just gorgeous girls in torn stockings, the old axiom of diminishing females. We wanted a beautiful cross-section of people. And we achieved it. It was great. But even the young ones were aware of the ‘Here I Go Again’ video, and the Jag.”

Whitesnake Girl, David’i Boynuzlar

Tawny’nin David Coverdale’in kız arkadaşı olması bizi derinden etkilemiştir. Onun sayesinde klipler milyonlarca kez izlenmiş, şarkı sözleri ve senkoplar ezberlenmiştir. David de ‘Yeter ulan, bakmayın artık, o benim kadınım’ diyerek 1989’da evlenmiştir. 2 yıl evli kalıp, Coverdale boynuzlanınca 1991’de boşanmışlar. Coverdale evli olduğu dönemi kabus, boşanmayı uyanma olarak tarifler Tawny için.

Question: Whatever happened between you and Tawny Kitaen?

DC: I woke up from the nightmare!

 

Yeri gelmişken ‘Is This Love’ ve ‘Here I Go Again’ kliplerini koyalım da güzellik olsun buraya. Şarkı yani.

Sıcak bastı bana buraları yazarkan, kendime bir ara veriyorum 🙂


10. Paula Abdul

Paula Abdul, Pop Star olmadan önce kareografi üzerinde çalıştığını zaten bir üst bölümde okumuşsunuzdur. Dönemin danslarının neredeyse tamamında onun imzası var.

Paula Abdul’ün Amerika dans tarihi için çok önemli bir karakter olduğunu yazmak gerek. Laker Girl ile başlayan serüveni, Janet Jackson, Kylie Minoque, New Kids on The Block gibi 100lerce grubun ve müzisyenin dans kareograflığını yapmakla devam etmiştir. Tüm yarışmaların değişmez üyesidir.

Biz onu tabi şarkıcılığı ile biliyoruz. 1991’deki Rush Rush şarkısını hatırlayalım.


Share:

Tekirdağ Merdivenleri

En Güzel Merdivenlerin Olduğu Şehir: Tekirdağ Tekirdağ sahile çok fazla noktadan merdiven iner. Ama hepsinin tasarımı, yapısı ayrıdır. Tarihidir çoğu. Bakımlıdır. Renklidir. 1. Namık Kemal…

Read More

Klasik Gitarcıyım Ben Heyt

Klasik Gitara Geçiş Yolu Bu klavye bana gitarın yolunu da açtı. Güvenç’in yazlıkta unuttuğu klasik gitarı, otonom öğrenme yetimden dolayı 1 hafta sonra döndüğünde, Bach…

Read More

Konservatuvar Sınavım

Konservatuvar Sınavı Özgür diyor ki, gel konservatuvar sınavına girelim. Annemlere söylüyorum. Babam ana meslek olarak müzisyen olmayı tasvip etmiyor, ağzı buruk. Annemse “girsin, denesin” diyor.…

Read More
About the author

Kıvanç Kaplan:

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two − 1 =